MASÁŽE

Sportovní a rekondiční masáž

Sportovní masáž je uspořádaný soubor vhodných masérských hmatů napomáhajících zbavovat se únavy nebo připravovat se na podání co nejlepšího výkonu se zachováním individuálního přístupu ke každému klientovi. Léčebná sportovní masáž urychluje doléčování u některých onemocnění i zranění.

Nestačí znát všechny skupiny a druhy masérských hmatů a dokonce ani nestačí umět je zručně a správně provádět. Sportovní masáž z těchto prvků vznikne až tehdy, když hmaty provádíme ve správném pořadí, tedy uspořádaně.

U většiny poranění sportovců okamžité užití masáže zraněnému neprospěje, ale škodí!

Správná léčba po eventuální první pomoci začíná diagnózou (rozpoznáním), kterou provede lékař. Ten určuje další postup léčení a také, ve které fázi hojení má nastoupit léčebná masáž (popřípadě pomocí některých prostředků). V této fázi masáž prospívá a někdy znamená nenahraditelnou službu na cestě k rychlejšímu a hlavně plnému návratu zdraví a normální funkce (např. odstranění tuhého kolemkloubního otoku po delší fixaci). Jde tedy o fázi spadající do rehabilitace, doléčování.

Klasická masáž se však dá také využít při relaxaci klienta.

Hlavní význam masáže tkví v působení na centrální nervový systém. Slouží k regeneraci. Má pozitivní vliv při stresu, bolestech hlavy, nespavosti, problémech s pohybovým aparátem – svaly, kosti. Dále napomáhá toku krevního a lymfatického systému, čímž zlepšuje obranyschopnost organismu. Slouží jako prevence vážnějším stavům a úrazům. Pro ženy je určitě příjemnou zprávou již prokázaný kosmetický účinek a to zejména ve zpomalení projevů stárnutí a odbouráváním tuků z podkoží.

Není snad onemocnění, u něhož by byla absolutně zakázána jakákoliv masáž. Lze naopak říci, že u většiny chorob a onemocnění může vhodná léčebná masáž (stejně jako např. akupunkturní technika) přispět k léčení. Naproti tomu regenerační, sportovní a klasická masáž má řadu kontraindikací, jejichž nedodržení by mohlo mít závažné zdravotní a případně i soudní následky.

Mezi ně patří např. těhotenství, nachlazení či infekční onemocnění, onemocnění kůže v akutní fázi, nádorová onemocnění, které není v remisi, mateřská znaménka, kloubní jamky, rány, plísně, modřiny, postižená nebo raněná místa na těle, lokální kožní onemocnění, uložení mízních uzlin, varixy (křečové žíly) nebo pohlavní orgány

FOTOGALERIE